Kúpa vozidla sa predražuje. Výborná alternatíva je prenájom vozidla od Payless Car Lease.jpg

Nové autá extrémne zdraželi. Ako si ich teda dovoliť?

By United Lease Group

19.07.2022

Ceny áut narástli o viac ako polovicu a zľavy na autá prakticky neexistujú.

 Rast cien vidíme prakticky každý deň na veciach dennodennej spotreby, akými sú potraviny či energie. Na veciach dlhodobej spotreby akými sú napríklad byt či auto si nárast ceny zväčša všimneme až vtedy, keď máme potrebu byt, dom či auto kúpiť. Nie sú to veci, ktoré kupujeme či predávame každý deň. Poďme sa pozrieť na to, prečo pri niektorých modeloch vozidiel cena narástla až o 50% aké máme možnosti, ako tento nárast využiť v náš prospech.  

Od začiatku pandémie COVID-19 výrobcovia áut obmedzovali výrobu áut skrz narušenie dodávateľských reťazcov, ktoré boli spôsobené najmä zavadzaním a uvoľňovaním lockdownov a iných opatrení, vďaka čomu začali dodania áut výrazne meškať. Dodacie lehoty sa tak pri niektorých modeloch natiahli na viac ako 12 mesiacov.

Chýbajú materiály

Aj preto niektoré automobilky už prerušujú výrobu, nakoľko nevedia kompletizovať vyrobené autá. Týka sa to napríklad aj Bratislavského závodu Volkswagen, ktorý viackrát bol nútený obmedziť výrobu a všeobecne sa pripravuje sa zníženie objemu vyrobených vozidiel. Napríklad káblové zväzky sú totiž potrebné priamo v rámci procesu výroby vozidla a nie je možné ich domontovať neskôr pri kompletizácii vozidla, ako to bolo s niektorými doplnkovými prvkami výbavy skrz nedostatok čipov.

Kúpa auta začína byť luxusom

Tento nedostatok vážne ovplyvňuje výrobné kapacity naprieč Európou a spôsobuje tak ešte väčší tlak na výrobnú cenu samotného vozidla. Auto sa tak už stáva luxusným tovarom nedostupným pre masu ľudí.

Pandémia nám ukazuje že výrobno-dodávateľský proces just in time sa javí ako neefektívny v prípade výpadkov dodávateľského reťazca a automobilky tak budú musieť čím skôr prísť s riešením držania surovín a dielov na sklade. To však značne výrobu predraží. 

Ceny jazdených vozidiel rýchlo rastú

Posledný rok vidíme silný nárast ceny aj pri vozidlách z druhej ruky. Tí z nás, ktorí si kúpili vozidlo 2-3 roky dozadu ho jednoducho dokážu predať za cenu, za ktorú ho kúpili, ak nie náhodou ešte drahšie. Je to paradox, pretože auto je spotrebný tovar a používaním sa výrazne opotrebúva. Avšak odložený dopyt, ktorý počas pandémie rástol, dnes tlačí ceny áut hore a to aj s ohľadom na ďalšie faktory, ktoré sme spomenuli vyššie.

Ako teda sa dostať k autu a nepreplatiť?

Východiskom z tejto situácie môže byť pre ľudí i firmy prenájom vozidla, kedy starosti s obstaraním vozidla a celková operatíva spadá na hlavu poskytovateľa služby. Či už prenájom vozidla na krátkodobo, strednodobo alebo operatívny leasing môže byť ideálnym riešením v dnes skutočne neistej a ekonomicky neúnosnej situácii, v ktorej sa trh s automobilmi nachádza. Treba sa vedieť zorientovať, preto odporúčame nájsť si čas a prelúskať si online ponuku.

Pri rastúcej cene úrokov v bankách a prakticky všetkých vstupných nákladoch spojených s používaním vozidiel je vysoko pravdepodobné, že aj cena nájmu, leasingov či operatívnych leasingov bude rýchlo rásť. Preto odporúčame objednať si vozidlo čím skôr. Cena peňazí, teda úrok je jednou z podstatných zložiek nákladu na auto. Tým, že peniaze sú a budú drahšie, vlastníctvo auto bude ešte viac nedostupné. Avšak ako sa zorientovať v ponuke a je možné vôbec nájsť vozidlá, keď sa na ne čaká 12+ mesiacov?

Sú vôbec ešte k dispozícii niekde autá skladom?

Na internete dnes nájdete množstvo poskytovateľov autopožičovní či poskytovateľov operatívneho leasingu. Najdôležitejším faktorom pri výbere auta je dnes jeho dostupnosť a cena. Zákazník už ani pomaly nemá na výber, ak si chce zadefinovať želanú výbavu vozidla. Pretože konkrétne možnosti sú obmedzené a čím užšie je konfigurácia špecifikovaná, tým dlhšie na auto zákazník bude čakať. Kľudne aj rok či rok a pol. Ideálne je preto vybrať si vozidlo zo skladových zásob a podľa skutočnej dostupnosti.

O čo všetko je pri operatívnom leasingu postarané?

V rámci služieb operatívneho leasingu má zákazník zabezpečené bezstarostné využívanie služieb. V rámci mesačného nájomného v ňom má zákazník zahrnuté služby ako povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, diaľničnú známku, asistenčnú službu či v prípade širšej ponuky služieb je to aj sezónne prezutie a servisná údržba.

Výhody operatívneho leasingu

  • platba 1 mesačného nájomného so zahrnutými službami
  • podpis zmluvy na diaľku a digitálne preberanie/odovzdanie vozidla
  • 100% daňovo uznateľný náklad v podobe nájomného bez zaťaženia súvahy pre firmy
  • profesionálna a komplexná starostlivosť
  • 24/7 podpora pre vodičov

V minulosti platilo, že operatívny leasing bol služba predovšetkým pre podnikateľov. Išlo o formu efektívnej optimalizácie vozového parku. Dnes už okrem podnikateľov operatívny leasing oslovuje aj fyzické osoby, teda bežných ľudí. 

Pozrite si, aké vozidlá si viete objednať online.